Zapanuj nad materią!

Czy zastanawialiście się kiedyś, co łączy prom kosmiczny z... implantem? Mogłyby się wydawać, że jest to początek jakiegoś abstrakcyjnego dowcipu. Jednak odpowiedź – bardzo serio – brzmi: te dwa tak bardzo odległe przykłady współczesnych osiągnięć łączy nauka, jaką jest Inżynieria Materiałowa. Jej istotą jest szukanie relacji pomiędzy budową a właściwościami materiałów.

Inżynieria materiałowa to dziedzina wiedzy zajmująca się projektowaniem, tworzeniem i udoskonalaniem materiałów, z których zbudowane są otaczające nas przedmioty. Inżynieria materiałowa to obecnie kierunek przyszłości, a zdobyta w czasie studiów wiedza jest wykorzystywana niemal we wszystkich gałęziach przemysłu m.in. medycznym, lotniczym, elektronicznym czy kryminalistyce. To nauka interdyscyplinarna łącząca wybrane obszary fizyki, chemii, informatyki, biologii czy nawet medycyny. Dziedziny te umożliwiają zrozumienie procesów związanych z wytrzymałością, właściwościami, kształtowaniem struktury i troską o jakość materiałów.

Zadaniem inżyniera materiałowego jest projektowanie i planowanie procesów związanych z kształtowaniem, przetwarzaniem oraz wytwarzaniem nowoczesnych i innowacyjnych materiałów w oparciu o konkretne specyfikacje.

Studia utwierdziły mnie w przekonaniu, że Inżynieria Materiałowa to dziedzina nauki najpełniej pozwalająca zrozumieć zjawiska zachodzące w otaczającym nas Świecie. Zadziwiające jest to, jak blisko jest obecnie do zastosowania badań podstawowych w inżynierii materiałowej w najnowocześniejszych i tak powszechnie stosowanych technologiach. - Mieczysław Maciążek, absolwent WIM, prezes zarządu firmy MHL International Ltd., przewodniczący Rady Izby Gospodarczej powiatu wołomińskiego.