Aktualności

Konkurs na zespołowe granty dziekańskie i stypendia z subwencji dla młodych naukowców i uczestników studiów doktoranckich

studenci

Dziekan WIM ogłasza konkurs w ramach dotacji z subwencji na 2021 rok na sfinansowanie badań naukowych w formie stypendiów dla doktorantów oraz zespołowych grantów dziekańskich.

#materiałmiesiąca | Bez nich nie polecisz

Bez jakiego materiału nasze podróże wakacyjne nie wyglądałyby tak samo? Z czego zbudowane są silniki napędzające samoloty? Odpowiedź to: stopy niklu. Rozwój właśnie tej grupy materiałów był jednym z najważniejszych czynników warunkujących postęp w branży lotniczej.

Szkoła letnia „Green Campus - ENHANCE Summer School on Climate Change”

W dniach 15-28 września 2021 roku Politechnika Warszawska zorganizuje szkołę letnią „Green Campus - ENHANCE Summer School on Climate Change”. Wezmą w niej udział studenci reprezentujący wszystkie uczelnie ENHANCE.

Wyjazdy naszych naukowców

zdjęcie

Okres wakacyjny na Wydziale Inżynierii Materiałowej to nie tylko czas urlopów i wypoczynku. W miesiącach letnich nasi naukowcy prowadzą prace badawcze, a te wiążą się również z wyjazdami zagranicznymi.

Informacja dot. pracy Dziekanatu

Informujemy, że w dniach 26-30 lipca oraz 9-27 sierpnia 2021 roku Dziekanat będzie nieczynny.

Rekrutacja do Szkoły Doktorskiej nr 1 na rok akademicki 2021/2022

Do 15 sierpnia 2021 roku, do godziny 12:00 prowadzona jest rejestracja do Szkół Doktorskich.

Stypendia dla wybitnych młodych naukowców

laureatki stypendium

Miło nam poinformować, że nagrodę Ministra Edukacji i Nauki dla Wybitnych Młodych Naukowców w roku 2021 uzyskały mgr inż. Donata Kuczyńska-Zemła i dr inż. Justyna Zygmuntowicz.

Infineon | Summer School 2021

plakat wydarzenia

Wydarzenie skierowane do studentów i doktorantów europejskich uczelni, podczas którego można wysłuchać wykładów prowadzonych przez ekspertów akademickich jak i ekspertów z przemysłu.

Wyróżnienie na Międzynarodowych Targach Wynalazków i Innowacji INTARG®

INTARG

Na Międzynarodowych Targach Wynalazków i Innowacji INTARG® przyznano Srebrny Medal rozwiązaniu, nad którym pracował Zespół, w którego pracach uczestniczyła dr inż. Magdalena Jurczyk-Kowalska.

Oferta praktyk studenckich w Wojskowej Akademii Technicznej

Zespół Zastosowań Laserów w Zakładzie Techniki Laserowej w Instytucie Optoelektroniki zaprasza na praktyki studenckie.

Małopolski Festiwal Innowacji "Nowoczesne materiały kompozytowe"

plakat wydarzenia

We wtorek, 22 czerwca 2021 roku, w ramach Małopolskiego Festiwalu Innowacji odbyło się spotkanie online pt: "Nowoczesne materiały kompozytowe", podczas którego prelekcję wygłosiła profesor Anna Boczkowska, Prodziekan ds. ogólnych i nauki naszego wydziału.

Dostęp testowy do bazy Total Materia

zdjęcie do artykułu

Biblioteka Główna PW otrzymała dostęp testowy do bazy Total Materia - wszechstronnej bazy materiałowej, która posiada informacje na temat własności metali i tworzyw sztucznych.

Forum Inżynierii Materiałowej

zdjęcie mikroskopu

W imieniu Komitetu Organizacyjnego Forum Inżynierii Materiałowej zapraszamy na otwarte międzyuczelniane seminarium pod patronatem Komitetu Inżynierii Materiałowej i Metalurgii Polskiej Akademii Nauk oraz Polskiego Towarzystwa Materiałoznawczego. Wykład  pt.: Materials engineering in regenerative cardiac surgery; "yesterday and today"  wygłosi prof. Roman Major (Instytut Metalurgii i Inżynierii Materiałowej, Kraków).

Zajęcia stacjonarne na WIM PW - ważna informacja

W związku z uruchomieniem zajęć laboratoryjnych w trybie stacjonarnym, prosimy o zapoznanie się z zasadami rejestracji obecności w trakcie zajęć oraz praktyk odbywających się w budynkach WIM PW.

#materiałmiesiąca | Gotowanie wcale nie jest takie proste

Historia gotowania sięga tak naprawdę czasów prehistorycznych. Dzięki tej czynności nasi przodkowie ograniczyli spożywanie surowych, nieświeżych produktów, co wiązało się z mniejszą ilość chorób i pasożytów oraz mogli zużyć mniej energii na trawienie przetworzonego jedzenia, a więcej - na myślenie. Czyli można by powiedzieć, że to właśnie dzięki gotowaniu ludzkość zaszła tak daleko!

Obrony rozpraw doktorskich

Informacja nt. obron prac doktorskich na Wydziale Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej w dniu 2 lipca 2021 roku.

Ultradźwiękowe podejście do atomizacji materiałów funkcjonalnych

obraz ze skaningowyego mikroskopu elektronowego

Więcej (materiałów poddanych badaniom) za mniej (pieniędzy) – taki efekt osiągnęli naukowcy z Wydziału Inżynierii Materiałowej dzięki innowacyjnemu podejściu do zagadnienia atomizacji materiałów funkcjonalnych. Swoje badania prowadzą w ramach grantu badawczego Technologie Materiałowe-1.

Dr inż. Witold Chromiński laureatem konkursu SONATA

zdjęcie mikroskopu

20 maja 2021 roku Narodowe Centrum Nauki ogłosiło wyniki szesnastej edycji programu SONATA. Z radością informujemy, że wśród projektów zakwalifikowanych do finansowania jest projekt naszego naukowca.

Konkurs na granty dydaktyczne

Budżet konkursu wynosi milion złotych, a maksymalne dofinansowanie jednego grantu dydaktycznego nie może przekroczyć 100 tys. zł. Termin składania wniosków upływa 15 czerwca 2021 r.

Nabór wniosków do programu POSTDOC PW

mikroskop

Celem programu POSTDOC PW jest wzmocnienie potencjału badawczego Politechniki Warszawskiej poprzez zatrudnienie nauczycieli akademickich na stanowiskach adiunkta w grupie pracowników badawczych lub pracowników niebędących nauczycielami akademickimi w grupie pracowników naukowo-badawczych lub naukowo-technicznych.

Dostęp do platform JoVE i iThenticate

Biblioteka Główna zachęca do skorzystania z dostępu do platformy JoVE (Journal of Visualized Experiments oraz programu antyplagiatowego iThenticate. 

Career Center od Biura Karier PW

grafika do artykułu

Biuro Karier Politechniki Warszawskiej zaprasza wszystkich studentów poszukujących praktyk oraz wakacyjnej pracy w interesujących branżach do skorzystania z platformy Career Center na portalu BK PW.

Women in Tech Days 2021

plakat wydarzenia

W dniach 26-27 maja 2021 roku odbędzie się Women in Tech Days 2021 organizowany przez Fundację Edukacyjną “Perspektywy” we współpracy z partnerami technologicznym i najlepszymi uczelniami technicznymi w Polsce.

Baza materiałowa Total Materia

Zapraszamy do bezpłatnego testowania bazy materiałowej Total Materia posiadającej dane dotyczące zarówno własności metali jak i tworzyw sztucznych. Dane dla ponad 500.000 materiałów pochodzą z 70 norm z różnych krajów na świecie oraz danyvh od producentów, leksykonów, kart charakterystyk, literatury branżowej, naukowej itd.

24. Piknik Naukowy "Klimat i my"

plakat wydarzenia

W dniach 8-15 maja 2021 roku odbyła się kolejna edycja Pikniku Naukowego organizowanego przez Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik pod hasłem "Klimat i my". Wśród wystawców nie zabrakło Wydziału Inżynierii Materiałowej i Koła Naukowego WAKANS.