Aktualności

Pogrzeb dr. inż. Jerzego Latucha

Z ogromnym żalem informujemy, że 1 lipca 2019 roku zmarł dr inz. Jerzy Latuch.

Coś z niczego, czyli opakowania z produktów ubocznych

fot. Justyna Grochowska

Od dłuższego czasu w mediach głośno jest na temat nadciągającej katastrofy klimatycznej, a także pogłębiającego się zanieczyszczenia środowiska. Choć nikt jeszcze nie znalazł panaceum na wszystkie problemy naszej planety, jedno jest pewne: w tych warunkach nic z tego, co zabieramy przyrodzie, nie powinno się zmarnować. Z tą myślą naukowcy z Ryskiego Uniwersytetu Technicznego opracowali materiał, do produkcji którego wykorzystane zostały odpady z przemysłu drzewnego.

IV edycja Konkursu o Staż – Rozwój Kadr Sektora Kosmicznego

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. oraz Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego zapraszają do udziału w IV edycji Konkursu o Staż – Rozwój Kadr Sektora Kosmicznego. Celem konkursu jest kształcenie i rozwój młodej kadry w sektorze kosmicznym oraz wsparcie transferu wiedzy pomiędzy uczelniami a firmami sektora kosmicznego.

Szkoła doktorska

Informacja nt. rekrutacji do Szkoły Doktorskiej nr 1 w roku akademickim 2019/2020.

Konkurs na stanowisko doktoranta-stypendysty

Anonsowana jest możliwość ubiegania się o stanowisko doktoranta-stypendysty w projekcie NCN OPUS 16. Pozycja ta dostępna jest już od września 2019 r. Wybrany kandydat będzie prowadził badania w obszarze plazmowej inżynierii powierzchni.

Broń palna z drukarki 3D

Temat produkcji broni palnej w technologii przyrostowej jest stosunkowo świeżym zagadnieniem. Stanowi szerokie pole dla rozwoju techniki. Na wstępie chciałbym jednak zaznaczyć, że zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem produkcja broni bez zezwolenia jest przestępstwem zagrożonym karą do 10 lat pozbawienia wolności.

Projekty pracowników WIM dofinansowane przez NCN

17 maja 2019 roku Narodowe Centrum Nauki ogłosiło wyniki konkursu OPUS 16. Wsparcie otrzymają dwa projekty prowadzone przez naukowców WIM oraz jeden projekt, w którym wydział jest konsorcjantem.

Dr inż. Justyna Zygmuntowicz laureatką stypendium START

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej po raz 27. przyznała stypendia START dla najzdolniejszych młodych naukowców z całej Polski. Uroczystość wręczenia dyplomów laureatom konkursu odbyła się 25.05.2019 w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie.

Seminarium Nauka-Przemysł

Seminarium Nauka-Przemysł, organizowane na Wydziale Inżynierii Materiałowej w ramach projektu „NERW PW. Nauka – Edukacja – Rozwój – Współpraca” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Zadanie IX pn. „Modyfikacja programu kształcenia w Wydziale Inżynierii Materiałowej pod kątem dostosowania do potrzeb społeczno-gospodarczych”.

XXIII Piknik Naukowy

11 maja 2019 roku na Stadionie Narodowym odbył się XXIII Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Wydział Inżynierii Materiałowej PW uczestniczył w tej imprezie po raz dwudziesty pierwszy.

Wykład otwarty

Wykład

Serdecznie zapraszamy na wykład otwarty pt. „Nowoczesne praktyki przemysłowe i trendy w procesie obróbki cieplnej metali na przykładzie urządzeń i technologii firmy Seco/Warwick”, który poprowadzi dr inż. Łukasz Piechowicz.

Nowy projekt MgSafe

W ramach nowego projektu MgSafe nasi naukowcy wspólnie z innymi europejskimi instytutami poszukują innowacyjnych kombinacji technik obrazowania biodegradowalnych implantów magnezu, które pozwolą na podniesienie bezpieczeństwa pacjentów.

Wręczenie dyplomów ukończenia studiów

W piątek, 26 kwietnia 2019 r., na Wydziale Inżynierii Materiałowej PW odbyła się uroczystość „Wręczania dyplomów ukończenia studiów”.

Spółka spin-off wykorzystująca nanotechnologię w PW

W marcu 2019 r. dzięki inicjatywie pracowników Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej oraz Instytutu Badań Stosowanych Politechniki Warszawskiej została powołana spółka typu spin-off pn. „ADJ Nanotechnology Sp. z o.o.”. Firma specjalizuje się w produkcji bioaktywnych proszków nanokompozytowych.

Konkurs na granty indywidualne MSCA

11 kwietnia 2019 r. Komisja Europejska ogłosiła konkurs na granty indywidualne Marii Skłodowskiej-Curie (MSCA) w programie Horyzont 2020. Granty wyjazdowe, adresowane do naukowców posiadających stopień doktora lub co najmniej 4-letnie doświadczenie w pracy naukowej, można realizować w dowolnym kraju przez okres od jednego do trzech lat, w zależności od typu grantu.

Nowy numer czasopisma Composites Theory and Practice

Ukazał się już pierwszy tegoroczny numer kwartalnika Composites Theory and Practice.

Staż w Zespole Badań Materiałowych

PKN Orlen oferuje 6-12 miesięczny płatny staż w Zespole Badań Materiałowych.

Certificate in Business for Engineers - kurs dla studentów

Program skierowany jest do studentów czterech ostatnich semestrów studiów stacjonarnych I i II stopnia na Politechnice Warszawskiej (w tym obcokrajowców), zainteresowanych rozwojem kompetencji menedżerskich, personalnych i społecznych.

Spotkanie Wielkanocne na WIM PW

Jest wieloletnią tradycją, że WRS Wydziału Inżynierii Materiałowej PW przed każdymi świętami organizuje spotkanie studentów i pracowników. W bieżącym roku Spotkanie Wielkanocne odbyło się już 9 kwietna, aby jak największa grupa studentów mogła wziąć w nim udział.

Drzwi Otwarte 2019 na WIM PW

6 i 7 kwietnia, na Politechnice Warszawskiej, miała miejsce impreza promocyjno-informacyjna dla kandydatów na studia pod hasłem Drzwi Otwarte. Wydział Inżynierii Materiałowej, tak jak inne wydziały Politechniki Warszawskiej, był prezentowany w stoisku przygotowanym w Auli Głównej.

Prof. dr hab. inż. Halina Garbacz zastępcą prezesa PTM

Miło nam poinformować, że prof. dr hab. inż. Halina Garbacz została wybrana do Zarządu na ostatnim Walnym Zebraniu członków Polskiego Towarzystwa Materiałoznawczego i objęła funkcję zastępcy prezesa PTM.

Konkurs na stanowisko stypendysta 2

W ramach projektu NCN „Badanie wpływu mikrostruktury i składu chemicznego na właściwości katalityczne porowatych elementów węglanowych ogniw paliwowych”.

Drzwi Otwarte dla kandydatów na WIM PW

Zapraszamy wszystkich kandydatów na studia na Politechnice Warszawskiej, którzy są zainteresowani kierunkiem INŻYNIERIA MATERIAŁOWA.

Pani Inżynier w Pracy: Akademia EDC – zapisz się na bezpłatne szkolenia

Ruszyła rekrutacja do programu Pani Inżynier w Pracy: Akademia EDC. Jest to cykl czterech bezpłatnych szkoleń technicznych i biznesowych organizowanych przez Engineering Design Center (EDC), skierowany do studentek i absolwentek uczelni technicznych.

Zespół dr. inż. Jana Wróbla wśród naukowców, którzy opracowali nowy materiał odporny na promieniowanie

Międzynarodowy zespół naukowców opracował nowy materiał o wybitnej odporności na promieniowanie, który może zrewolucjonizować podejście do projektowania elementów konstrukcyjnych np. w reaktorach syntezy termojądrowej. W badaniach uczestniczyła grupa dra inż. Jana Wróbla z Politechniki Warszawskiej, laureata programów START i HOMING Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Wyniki badań opublikowało czasopismo Science Advances.