Aktualności

Więcej (materiałów poddanych badaniom) za mniej (pieniędzy), czyli o atomizacji ultradźwiękowej

Dariusz Aksamit i Rafał Wróblewski

Atomizacja to proces rozpylania cieczy na drobne kropelki. Jednym z jej rodzajów jest atomizacja ultradźwiękowa, która do tej pory jest jedną z najmniej poznanych metod wytwarzania proszków z roztopionego metalu.

mLegitymacja studencka na PW

Nasi studenci mogą zamawiać mobilne wersje legitymacji studenckich. Moduł jest dostępny w systemie USOSweb.

Projekt badawczy z dofinansowaniem w ramach TANGO

Zespół badawczy kierowany przez prof. Waldemara Kaszuwarę otrzymał, w ramach konkursu TANGO V Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, dofinansowanie projektu badawczego pt. „Opracowanie technologii otrzymywania kompozytów gradientowych o geometrii rurowej do transportu substancji agresywnych”.

25. Festiwal Nauki z WIM PW

Serdecznie zapraszamy na kolejną edycję Festiwalu Nauki, która na naszym wydziale odbędzie się 22 września w godz. 15:00-18:00.

Kolejny projekt badawczy z WIM otrzyma dofinansowanie NCBR

Miło nam poinformować, że projekt Zespołu Badawczego prof. dr. hab. inż. Wojciecha Święszkowskiego otrzyma dofinansowanie w ramach programu pn. V4-Japan Joint Research Program on Advanced Materials.

#materiałmiesiąca | Polowanie na „prawdziwy” grafen

Nie ma na Politechnice osoby, która nie słyszałaby o grafenie – jestem o tym głęboko przekonana. Jego odkrycie odbiło się w świecie szerokim echem i wywołało wielkie poruszenie nie tylko w branżowych czasopismach, ale również w mediach głównego nurtu.

Ruszył konkurs w ramach programu Mobility PW

Ruszył konkurs, w ramach którego doktoranci i pracownicy PW mogą się ubiegać o finansowane m.in. staży i wizyt studyjnych, wyjazdów związanych z prowadzeniem badań naukowych do rozprawy doktorskiej czy uczestnictwa w szkołach letnich i zimowych. Wnioski można przesyłać do 20 września 2021 r.

Program stypendialny Fundacji SILNIA

Fundacja SILNIA ogłasza nabór do programu stypendialnego na rok akademicki 2021/2022. Program skierowany jest do osób w trudnej sytuacji materialnej, które planują rozpoczęcie studiów lub już studiują poza miejscem swojego zamieszkania.

Konkurs na zespołowe granty dziekańskie i stypendia z subwencji dla młodych naukowców i uczestników studiów doktoranckich

studenci

Dziekan WIM ogłasza konkurs w ramach dotacji z subwencji na 2021 rok na sfinansowanie badań naukowych w formie stypendiów dla doktorantów oraz zespołowych grantów dziekańskich.

#materiałmiesiąca | Bez nich nie polecisz

Bez jakiego materiału nasze podróże wakacyjne nie wyglądałyby tak samo? Z czego zbudowane są silniki napędzające samoloty? Odpowiedź to: stopy niklu. Rozwój właśnie tej grupy materiałów był jednym z najważniejszych czynników warunkujących postęp w branży lotniczej.

Propozycja współpracy dla kandydatów do Szkoły Doktorskiej nr 1

Dr inż. Witold Chromiński zaprasza do udziału w projekcie „Opracowanie składu chemicznego i obróbki cieplnej nowego, umacnianego wydzieleniowo stopu Al o zwiększonej wytrzymałości mechanicznej”, finansowanego ze środków NCN. Proponowany temat doktoratu to "Controlling precipitation phenomena in AlMgSi alloys via microalloying".

Rekrutacja na studia II stopnia

3 sierpnia 2021 roku zostały uruchomione zapisy na studia magisterskie, które potrwają do 13 września. Wydział Inżynierii Materiałowej oferuje 15 miejsc na studiach II stopnia rozpoczynających się od października 2021 na kierunku Inżynieria Materiałowa (studia w j. polskim).

Szkoła letnia „Green Campus - ENHANCE Summer School on Climate Change”

W dniach 15-28 września 2021 roku Politechnika Warszawska zorganizuje szkołę letnią „Green Campus - ENHANCE Summer School on Climate Change”. Wezmą w niej udział studenci reprezentujący wszystkie uczelnie ENHANCE.

Wyjazdy naszych naukowców

zdjęcie

Okres wakacyjny na Wydziale Inżynierii Materiałowej to nie tylko czas urlopów i wypoczynku. W miesiącach letnich nasi naukowcy prowadzą prace badawcze, a te wiążą się również z wyjazdami zagranicznymi.

Informacja dot. pracy Dziekanatu

Informujemy, że w dniach 26-30 lipca oraz 9-27 sierpnia 2021 roku Dziekanat będzie nieczynny.

Rekrutacja - składanie dokumentów

Gratulujemy wszystkim, którzy zakwalifikowali się na studia na kierunku Inżynieria Materiałowa. Kolejnym krokiem w procesie rekrutacji jest złożenie dokumentów.

Rekrutacja do Szkoły Doktorskiej nr 1 na rok akademicki 2021/2022

Do 15 sierpnia 2021 roku, do godziny 12:00 prowadzona jest rejestracja do Szkół Doktorskich.

Stypendia dla wybitnych młodych naukowców

laureatki stypendium

Miło nam poinformować, że nagrodę Ministra Edukacji i Nauki dla Wybitnych Młodych Naukowców w roku 2021 uzyskały mgr inż. Donata Kuczyńska-Zemła i dr inż. Justyna Zygmuntowicz.

Infineon | Summer School 2021

plakat wydarzenia

Wydarzenie skierowane do studentów i doktorantów europejskich uczelni, podczas którego można wysłuchać wykładów prowadzonych przez ekspertów akademickich jak i ekspertów z przemysłu.

Wyróżnienie na Międzynarodowych Targach Wynalazków i Innowacji INTARG®

INTARG

Na Międzynarodowych Targach Wynalazków i Innowacji INTARG® przyznano Srebrny Medal rozwiązaniu, nad którym pracował Zespół, w którego pracach uczestniczyła dr inż. Magdalena Jurczyk-Kowalska.

Oferta praktyk studenckich w Wojskowej Akademii Technicznej

Zespół Zastosowań Laserów w Zakładzie Techniki Laserowej w Instytucie Optoelektroniki zaprasza na praktyki studenckie.

Małopolski Festiwal Innowacji "Nowoczesne materiały kompozytowe"

plakat wydarzenia

We wtorek, 22 czerwca 2021 roku, w ramach Małopolskiego Festiwalu Innowacji odbyło się spotkanie online pt: "Nowoczesne materiały kompozytowe", podczas którego prelekcję wygłosiła profesor Anna Boczkowska, Prodziekan ds. ogólnych i nauki naszego wydziału.

Dostęp testowy do bazy Total Materia

zdjęcie do artykułu

Biblioteka Główna PW otrzymała dostęp testowy do bazy Total Materia - wszechstronnej bazy materiałowej, która posiada informacje na temat własności metali i tworzyw sztucznych.

Forum Inżynierii Materiałowej

zdjęcie mikroskopu

W imieniu Komitetu Organizacyjnego Forum Inżynierii Materiałowej zapraszamy na otwarte międzyuczelniane seminarium pod patronatem Komitetu Inżynierii Materiałowej i Metalurgii Polskiej Akademii Nauk oraz Polskiego Towarzystwa Materiałoznawczego. Wykład  pt.: Materials engineering in regenerative cardiac surgery; "yesterday and today"  wygłosi prof. Roman Major (Instytut Metalurgii i Inżynierii Materiałowej, Kraków).

Zajęcia stacjonarne na WIM PW - ważna informacja

W związku z uruchomieniem zajęć laboratoryjnych w trybie stacjonarnym, prosimy o zapoznanie się z zasadami rejestracji obecności w trakcie zajęć oraz praktyk odbywających się w budynkach WIM PW.