Nuklearyzacja 2025 - nowy program wsparcia dla studentów PW
Politechnika Warszawska, jako jedna z pięciu uczelni technicznych w kraju, została włączona w nową inicjatywę rządową, której celem jest rozwijanie kompetencji w sektorze jądrowym.
Program koordynowany przez Ministerstwo Przemysłu obejmuje dwa główne komponenty:
- rozszerzenie wybranych programów studiów technicznych o zagadnienia z zakresu energetyki jądrowej (m.in. fizyka reaktorów, cykl paliwowy, technologie reaktorowe, zarządzanie projektami jądrowymi, ochrona radiologiczna i bezpieczeństwo jądrowe),
- organizację płatnych, 2–3-miesięcznych praktyk w polskich przedsiębiorstwach zaangażowanych w krajowe i międzynarodowe projekty jądrowe.
Oferta skierowana jest przede wszystkim do studentek i studentów kierunków technicznych dotychczas niezwiązanych bezpośrednio z energetyką jądrową – takich jak mechanika, budownictwo, energetyka, elektrotechnika czy automatyka.
Płatne staże będą realizowane w elastycznej formule – ich zakres i harmonogram będą dopasowywane do profilu firmy, kierunku studiów i kompetencji studentów. Praktyki obejmą m.in. pracę w zespołach projektowych, zapoznanie się z wymogami jakościowymi i procedurami bezpieczeństwa, a także zdobycie praktycznych umiejętności technicznych i organizacyjnych. Jednym z wymogów odbycia stażu jest posiadanie przez studenta opiekuna z Uczelni.
Pierwszeństwo udziału w stażach będą miały osoby, które zadeklarują lub wezmą udział w wykładach.
Terminy wykładów będą dostosowane, w miarę możliwości, do dostępności czasowej zainteresowanych osób (np. weekendy, wakacje, popołudnia). Uruchomienie pierwszych kursów planowane jest na przełomie czerwca i lipca. Za nabycie założonych efektów uczenia się, uczestnicy kursów będą mogli uzyskać dodatkowe punkty ECTS i wpis do suplementu.
To cenna okazja do zdobycia wiedzy i doświadczenia w jednym z najbardziej perspektywicznych obszarów współczesnej inżynierii, a zarazem możliwość realnego udziału w rozwoju krajowego przemysłu wysokich technologii.
W Politechnice Warszawskiej projekt koordynowany jest przez Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa (MEiL), który pełni rolę biura programu. Projekt kończy się w dniu 15 grudnia 2025r.
W razie pytań zachęcamy do kontaktu: nuklearyzacja2025@pw.edu.pl oraz do dołączenia do zespołu na MS Teams: Nuklearyzacja 2025 | Ogólny | Microsoft Teams