Szerokie horyzonty

Praktyki i staże

Nasz Wydział posiada wieloletnią współpracę z przemysłem, m. in. z takimi firmami jak 3M, Bosch, Daewoo, Rhone-Poulenc, Siemens, Orlen, PGNiG, General Electric czy Pratt&Whitney, a nasi studenci często nawiązują współpracę z naszymi partnerami przemysłowymi w ramach licznych praktyk i staży już w czasie trwania studiów.

Ponadto nasi studenci mają możliwość udziału w 2 miesięcznych praktykach organizowanych przez National Institute for Materials Science (NIMS) w Tsukubie w Japonii w ramach WUT-NIMS Joint Graduate Program. Corocznie w praktykach tych uczestniczy 10 studentów WIM.
 

Centrum Współpracy Międzynarodowej

Międzynarodowe wymiany studenckie umożliwiają odbycie części studiów za granicą, kształcenie w międzynarodowym środowisku, zdobycie doświadczenia zawodowego w międzynarodowym przedsiębiorstwie, poznania innego kraju, jego języka i kultury.

Studenci naszego Wydziału mogą brać udział w wymianach międzynarodowych w ramach programów Politechniki Warszawskiej: ATHENS, ERASMUS+ oraz umów bilateralnych.

W ramach programu Erasmus+ WIM PW  posiada podpisane umowy partnerskie z następującymi Uczelniami:

  • Katholieke Universiteit Leuven (Belgia)
  • Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava (Czechy)
  • Vysoke uceni technicke v Brne (Czechy)
  • Université de Nantes (Francja)
  • Institut National des Sciences Appliquées de Lyon (Francja)
  • ECAM LYON Ecole Catholique d'Artes et Métiers (Francja)
  • Ecole Nationale Supérieure des Mines de St-Etienne (Francja)
  • Friedrich-Alexander Universität Erlangen-Nürnberg (Niemcy)
  • Universita Politecnica delle Marche (Włochy)
  • National Technical University of Athens (Grecja)

Dwa razy roku odbywa się spotkanie "WUT Exchange Day" dotyczące oferty programów.

www.cwm.pw.edu.pl

BEST

BEST (Board of European Students of Technology) jest międzynarodową organizacją studencką skupiającą 94 uczelnie techniczne w 33 krajach Europy. W Polsce istnieje 6 grup lokalnych – jedna z nich działa na Politechnice Warszawskiej. Celem BEST- u jest pomoc w poszukiwaniu praktyk i pracy. Projekty takie jak Targi Pracy i BEST Engineering Meeting informują studentów o wymaganiach stawianych przez firmy i aktualnych sposobach rekrutacji.

Studenci mogą również wziąć udział w warsztatach odbywających się w czasie tych wydarzeń. Popularnym projektem są BEST Courses – cykl kursów naukowych za granicą! Dzięki wyjazdowi można poznać studentów z zagranicznych uczelni, podszkolić język obcy, a także nauczyć się wielu przydatnych rzeczy z wybranej dziedziny.

www.new.best.warszawa.pl 

IAESTE

Stowarzyszenia IAESTE koordynuje Międzynarodowy Program Wymiany Praktyk. Każdego roku na całym świecie około 4000 młodych ludzi wyjeżdża na zagraniczne praktyki, by zdobywać cenne doświadczenie na uniwersytetach oraz w firmach.

Z kolei IAESTE CaseWeek to największy cykl warsztatów inżynierskich w formie case study, przeprowadzany w przeciągu ponad dwóch tygodni, przez ekspertów z wiodących na rynku przedsiębiorstw.

www.iaeste.pl

Praktyki w firmie ElementSix w RPA, Springs koło Johannesburga. „Firma zajmuje się produkcja diamentów syntetycznych oraz gotowych narzędzi dla różnych gałęzi przemysłu, między innymi dla naftowego, drzewnego. „Praktyki niesłychanie ciekawe pod każdym względem, merytorycznie czysta inżynieria materiałowa. Pracowałem w laboratorium nad nowymi materiałami – oczywiście zawierającymi diament. Warunki, jakie zapewniła firma, były bardzo satysfakcjonujące, a ludzie po prostu wspaniali (okazało się, że żona szefa laboratorium jest Polką.:). No i przede wszystkim kraj, który miałem okazję, zwiedzić dość dokładnie, jest fascynujący (wyjazdy nad Ocean Indyjski, safari i wiele innych atrakcji przybliżały nam Czarny Ląd), a jako że byłem tam z kolegą z Wydziału – Piotrem Mielańczukiem – oraz Turkiem, który do nas dołączył, nie brakowało nigdy towarzyszy do eskapad. To był zastrzyk doświadczenia, wiedzy, no i oczywiście duża dawka prawdziwej Afryki. Szczerze polecam” - Piotr Wodecki, absolwent WIM.