Za nami obrony prac dyplomowych

Dr Ida Dulińska-Molak, inż. Oliwia Kuczek i prof. Zbigniew Pakieła

W semestrze zimowym r.a. 2022/2023 odbyło się 40 obron. Na wyróżnienie zasługuje praca Oliwii Kuczek pt. „Ocena wpływu produktów ochronnych na właściwości mechaniczne i strukturę włosów ludzkich” wykonywana we współpracy z Instytutem Badań Kosmetyków Dr Koziej.

Wsparcie podczas przygotowywania dyplomu Oliwia miała podwójne - promotorem pracy był prof. Zbigniew Pakieła, a opiekunem ze strony Instytutu dr Ida Dulińska-Molak. Metodyka badań wytrzymałościowych pojedynczych włosów została opracowana przy udziale specjalisty od badań wszystkiego co „małe” dr. inż. Rafała Molaka.

Głównym celem pracy było zbadanie jak składnik aktywny, czyli kosmetyk ochronny wpływa na właściwości włosów. Jak chroni je przed promieniowaniem UV oraz przed wysoką temperaturą (prostowanie prostownicą).

Wybrałam włosy ludzkie jako temat mojej pracy inżynierskiej, ponieważ nie jest to typowy materiał techniczny, jakimi zajmujemy na studiach. Wiedziałam, że jego zbadanie nie będzie łatwe, ponieważ nie istnieją normy dotyczące wytrzymałościowych i starzeniowych badań włosów. Wspólnie z doktorami udało nam się jednak wybrać takie parametry, które pozwoliły na rzetelną ocenę próbek.  W przyszłości chciałabym kontynuować badania takich „egzotycznych” dla naszego wydziału materiałów. - mówi Oliwia.

Współpraca Instytutu z Wydziałem będzie kontynuowana. Powstało już kilka pomysłów na nowe tematy prac dyplomowych, które wkrótce trafią do oferty wydziału. Inżynieria materiałowa to dziedzina bardzo interdyscyplinarna, o czym miałam okazję się wielokrotnie przekonać w swojej pracy zawodowej. Bardzo się cieszę, że metody badań inżynierii materiałowej można tak szeroko stosować do badań nad innowacyjnymi kosmetykami. – podsumowuje Ida Dulińska-Molak.