Aktualności
Obrona rozprawy doktorskiej we wrześniu
10 września 2025 roku o godz. 11.00 w sali Rady Wydziału na WIM PW, ul. Wołoska 141 w Warszawie, odbędzie się publiczna obrona rozprawy doktorskiej pt.: „Phase stability and short-range ordering of W-based SMART materials and high-entropy alloys predicted from the first-principles modelling”.
Ranking Kierunków Studiów 2025
Miło nam poinformować, że Inżynieria Materiałowa na Politechnice Warszawskiej po raz kolejny zajęła I miejsce w Rankingu Kierunków Studiów Perspektywy 2025. Od 2018 roku jesteśmy liderem tego zestawienia – to potwierdzenie najwyższej jakości kształcenia, zaangażowania kadry i ambitnych studentów.
Nasza badaczka z wizytą w Joint Research Centre przy Komisji Europejskiej
Dr hab. Kamila Sałasińska, prof. uczelni znalazła się w gronie 10 naukowców z Polski, którzy otrzymali zaproszenie do udziału w wydarzeniu Visit of the Polish Young Scientists, organizowanym przez Joint Research Centre Ispra w dniach 24-26 czerwca 2025 roku.
Współpraca z koreańskim instytutem badawczym Kcarbon
W dniu 13 czerwca 2025 roku nasz Wydział zawarł porozumienie o współpracy z Korea Carbon Industry Promotion Agency (Kcarbon) – jednostką specjalizującą się w zaawansowanych materiałach węglowych, ze szczególnym uwzględnieniem kompozytów oraz nanomateriałów na bazie polimerów.
Sukcesy naszych doktorantów na XXVII Sympozjum „Kompozyty – Teoria i Praktyka”
Troje naszych doktorantów zostało wyróżnionych podczas Sympozjum organizowanego przez Polskie Towarzystwo Materiałów Kompozytowych z udziałem Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Śląskiej oraz Komitetu Inżynierii Materiałowej i Metalurgii PAN. Wydarzenie odbyło się w dniach 4-6 czerwca 2025 roku.
Piotr Mądry z prezentacją na Sympozjum Naukowym PTMK
W dniach 4–6 czerwca 2025 roku w Brennej odbyło się XXVII Sympozjum Naukowe „Kompozyty – Teoria i Praktyka”, będące jednym z najważniejszych wydarzeń z dziedziny inżynierii materiałowej.
Prof. Kamila Sałasińska z projektem bioFIRE na międzynarodowej konferencji FRPM25 w Madrycie
W dniach 3–6 czerwca 2025 roku dr hab. Kamila Sałasińska, prof. PW wzięła udział w jednej z najważniejszych europejskich konferencji poświęconych materiałom o zmniejszonej palności – 20th European Meeting on Fire Retardant Polymeric Materials (FRPM25), która odbyła się w Hiszpanii.
Prof. Małgorzata Lewandowska Wiceprezydentką European Materials Research Society
Podczas konferencji EMRS Spring Meeting w Strasburgu odbyły się wybory władz European Materials Research Society. Miło nam poinformować, że prof. Małgorzata Lewandowska została wybrana na Wiceprezydenta stowarzyszenia w kadencji, która rozpocznie się 1 września 2025.
Dr inż. Bartłomiej Przybyszewski wziął udział w ELN2025
Nasz naukowiec wziął udział w konferencji 5th European Lightweighting Network Conference, która odbyła się w Krakowie w dniach 4-5 czerwca 2025 roku.
Dr inż. Anna Dobkowska z dofinansowaniem z Kumamoto University
Dr inż. Anna Dobkowska uzyskała dofinansowanie z Magnesium Research Centre, Institute of Light Metals, Kumamoto University na prowadzenie badań naukowych w zespole prof. Yoshihito Kawamury - specjalisty w dziedzinie badań nad stopami magnezu.
Rekrutacja na studia I stopnia
Od 2 czerwca do 13 lipca trwa rejestracja kandydatów na studia stacjonarne I stopnia.
Południowy Turniej Ping Ponga – integracja i sportowe emocje
Wydarzenie zorganizowane przez Wydziałową Radę Samorządu Studentów WIM, zgromadziło studentów i pracowników pięciu wydziałów Kampusu Południowego Politechniki Warszawskiej.
Naukowy Mixxer Młodych – nowa inicjatywa na PW
Początki naukowej kariery przynoszą zwykle wiele pytań i trochę niepewności. Z pomocą przychodzi tu nowy projekt na Politechnice Warszawskiej nastawiony na nawiązywanie i rozwój kontaktów naukowych i naukowo-biznesowych.
Wizyta zespołu "Era Materiałów" w MDK Wołomin
W ramach ogólnopolskiego projektu „Era Materiałów – popularyzacja inżynierii materiałowej wśród uczniów szkół średnich”, zespół realizacyjny odwiedził Młodzieżowy Dom Kultury w Wołominie, gdzie spotkał się z młodzieżą zainteresowaną naukami ścisłymi.
Panel Pracodawców na WIM PW
16 maja 2025 roku wspólnie z Działem Analiz Strategicznych PW zorganizowaliśmy Panel Pracodawców, który odbył się z udziałem przedstawicieli firm oraz instytutów badawczych współpracujących z naszym Wydziałem.
Dr inż. Żaneta Górecka laureatką konkursu w programie PRIME
Osiemnaście zespołów, w tym dwa z Politechniki Warszawskiej, zostało wyłonionych w pierwszym konkursie w projekcie PRIME – programie wsparcia komercjalizacji nauki realizowanym przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej.
Obrona rozprawy doktorskiej w czerwcu
16 czerwca 2025 roku o godz. 11.00 w sali Rady Wydziału na WIM PW, ul. Wołoska 141 w Warszawie, odbędzie się publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgr inż. Anny Czajki-Warownej pt.: „Biokompozyty z modyfikowanymi chemicznie pozostałościami z przetwórstwa roślin”.
Innowacje w branży lotniczej dzięki współpracy nauki i przemysłu
Firma LOT Aircraft Maintenance Services wdraża innowację produktową, skupiającą się na eliminacji obecnie stosowanych chemicznych i mechanicznych technologii usuwania powłok lakierniczych z pierwszo- i drugorzędowych lotniczych struktur kompozytowych oraz aluminiowych. W pracach badawczych uczestniczyli naukowcy z Politechniki Warszawskiej.
Era Materiałów 2025 na półmetku
W kwietniu zakończyliśmy wykłady dla młodzieży w ramach projektu „Era materiałów - popularyzacja inżynierii materiałowej wśród uczniów szkół średnich”. Od maja startujemy z przygotowaniami do wakacyjnych warsztatów w naszych laboratoriach.
Konkurs na granty wewnętrzne wspierające prowadzenie działalności naukowej
Rada Naukowa Dyscypliny Inżynieria Materiałowa Politechniki Warszawskiej ogłasza konkurs na granty wewnętrzne wspierające prowadzenie działalności naukowej w dyscyplinie Inżynieria Materiałowa.
Innowacje w energetyce wiatrowej – gościnny wykład przedstawiciela firmy WindTAK
W ramach wykładu prowadzonego przez dr. inż. Bartłomieja Przybyszewskiego pt. „Major Structure and Functional Materials in Power Generation Systems”, realizowanego na nowej specjalności studiów II stopnia Materials for Energy*, odbyło się wyjątkowe spotkanie z przedstawicielem przemysłu - dr. inż. Maciejem Karczewskim, prezesem firmy WindTAK.
Kolokwium habilitacyjne dr. Tomasza Suszki
7 maja 2025 roku o godzinie 11.00 w sali Rady Wydziału na Wydziale Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej, ul. Wołoska 141 w Warszawie, odbędzie się publiczne kolokwium habilitacyjne dr. Tomasza Suszki.
Wyniki 22. edycji Konkursu Wiedzy o Materiałach
Znamy wyniki Konkursu Wiedzy o Materiałach skierowanego do uczniów szkół średnich. Dwoje Laureatów będzie mogło rozpocząć studia I stopnia na kierunku "Inżynieria materiałowa".
Południowy Turniej Ping Ponga
Wydziałowa Rada Samorządu Studentów WIM PW zaprasza na Południowy Turniej Ping Ponga. To doskonała okazja, aby sprawdzić swoje umiejętności i spędzić czas w sportowej atmosferze.
Rola inżynierii materiałowej w kształtowaniu medycyny przyszłości
Centrum Studiów Zaawansowanych PW zaprasza na ogólnouczelniane seminarium naukowe Horyzonty Dyscyplin Nauki. W spotkaniu pt.: "Rola inżynierii materiałowej w kształtowaniu medycyny przyszłości", prelegentem będzie prof. dr hab. inż. Wojciech Święszkowski, moderatorem - prof. dr hab. inż. Dariusz Oleszak.