Studenci łączą siły

Miniaturowy silnik odrzutowy z wytworzonymi przyrostowo elementami

Miniaturowy silnik odrzutowy z wytworzonymi przyrostowo elementami

Koło Naukowe Wakans we współpracy z Kołem FiberTeam z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych realizuje projekt pt. „Zastosowanie i weryfikacja światłowodowego systemu pomiarowego do miniaturowych silników odrzutowych wykorzystujących wytworzone addytywnie elementy z metalu”. Projekt otrzymał dofinansowanie Rady Kół Naukowych Politechniki Warszawskiej w 2021 roku.

Celem projektu jest opracowanie i wytworzenie systemu pomiarowego do analizy dystrybucji temperatury w miniaturowych silnikach odrzutowych. System będzie oparty na nowoczesnych czujnikach światłowodowych opartych na siatkach Bragga. Zastosowanie czujników światłowodowych pozwala na pomiar rozkładu temperatury w strefach silnika, które dotychczas nie mogły być zbadane przez nasze Koło Naukowe z zastosowaniem konwencjonalnych czujników temperatury – termopar. – mówi Jakub Ciftci, koordynator projektu (KN Wakans).

Grubość czujnika światłowodowego

Grubość czujnika światłowodowego

W ramach projektu tworzymy światłowodowy system pomiarowy do analizy temperatur w poszczególnych sekcjach silnika odrzutowego. Co więcej, chcemy zaproponować zaawansowane przetwarzanie sygnałów i innowacyjne urządzenie do odbioru danych z naszych czujników. W projekcie wykorzystujemy interrogator, który tworzymy w ramach naszego startupu. Chcemy zaprezentować metody pomiaru temperatury w elementach o skomplikowanej geometrii, które pozwolą na rozpowszechnienie światłowodowych metod pomiarowych na rynku. - mówi Piotr Araszkiewicz z Koła Naukowego FiberTeam.

Pomiar za pomocą czujników światłowodowych jest możliwy dzięki efektowi termooptycznemu, który opisuje zależność zmiany współczynnika załamania materiału w funkcji temperatury. Gdy podgrzewamy włókno światłowodowe, zmianie ulega efektywny współczynnik załamania. W związku z tym, zmienia się również charakterystyka spektralna naszych czujników. Badając zmianę spektrum sygnału możemy określić temperaturę, która występuje wokół czujnika światłowodowego. - wyjaśnia Juliusz Bojarczuk z Koła Naukowego FiberTeam.

Koło Naukowe FiberTeam (Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych) to już kolejny zespół z którym została nawiązana współpraca w ramach rozwoju mobilnej platformy badawczej miniaturowego silnika odrzutowego z elementami wytwarzanymi przyrostowo. Wcześniejsze etapy tego interdyscyplinarnego przedsięwzięcia były realizowane razem z Kołem Naukowym Napędów MELprop (Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa) i Kołem Naukowym Flogiston (Wydział Chemiczny). Zachęcamy najmłodszych studentów naszego Wydziału i nie tylko, do dołączenia do organizacji studenckich, takich jak Koła Naukowe Politechniki Warszawskiej, gdzie możliwa jest realizacja własnych projektów za punkty ECTS i rozwijanie swoich zainteresowań. - mówi Antoni Wadowski, prezes Koła Naukowego Wakans.