Prof. Agnieszka Jastrzębska wśród najbardziej wpływowych specjalistek od sztucznej inteligencji

Grafika ilustrująca listę TOP-100 Women in AI

Ekspertki z Politechniki Warszawskiej znalazły się w zestawieniu TOP-100 Women in AI – nierangowanej liście Polek i cudzoziemek pracujących w Polsce, które zawodowo zajmują się tematyką sztucznej inteligencji.

Do TOP-100 wybrano kobiety specjalizujące się w różnych aspektach AI – od technologicznego i naukowego, przez prawny, do artystycznego. Żeby uwzględnić te odmienne perspektywy, w tworzeniu listy posłużono się dziesięcioma kategoriami: Fighting AI Bias, Ethical AI, AI Leadership, AI Research, AI Entrepreneur, AI Rising Star, AI Promoter, Young AI enthusiast, AI in Culture oraz Leading projects where AI is an important element.

Podsumowanie zostało przygotowane przez Fundację Edukacyjną Perspektywy we współpracy z ekspertami z Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego (OPI PIB).

Badaczki z PW w zestawieniu TOP-100 Women in AI:

• dr hab. Maria Ganzha, prof. uczelni z Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych (kategoria: AI Research),
  • Agnieszka Geras z Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych (kategoria: AI Rising Star),
  • dr hab. inż. Agnieszka Jastrzębska, prof. uczelni z Wydziału Inżynierii Materiałowej (kategoria: AI Research),
  • Estera Kot z Wydziału Elektrycznego i firmy Microsoft (kategoria: AI Leadership),
  • Anna Kozak z Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych (kategoria: AI Rising Star),
  • Barbara Rychalska z Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych oraz firmy Synerise (kategoria: AI Research),
  • dr inż. Żaneta Świderska-Chadaj z Wydziału Elektrycznego i firmy Bayer (kategoria: AI Research),
  • prof. dr hab. inż. Teresa Zielińska z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa (kategoria: AI Research).

Z listy wszystkich kobiet w zestawieniu TOP-100 kapituła pod przewodnictwem prof. Aleksandry Przegalińskiej wybierze Top of the Top, czyli 10 najwybitniejszych ekspertek od AI w Polsce (po jednej w każdej z kategorii), które otrzymają Excellence in AI Awards. Laureatki nagród poznamy w czasie konferencji Perspektywy Women in Tech Summit (7–8 czerwca 2022).

Pełna lista TOP-100 Women in AI jest dostępna na stronie womenintechsummit.pl