Broń palna z drukarki 3D

Temat produkcji broni palnej w technologii przyrostowej jest stosunkowo świeżym zagadnieniem. Stanowi szerokie pole dla rozwoju techniki. Na wstępie chciałbym jednak zaznaczyć, że zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem produkcja broni bez zezwolenia jest przestępstwem zagrożonym karą do 10 lat pozbawienia wolności.

Po raz pierwszy media podchwyciły temat po opublikowaniu w USA przez organizację Defense Distributed projektu konstrukcji pistoletu Liberator, w kalibrze .380. Nazwa nawiązuje do śmiałej konstrukcji pistoletu FP-45 Liberator z okresu II wojny światowej (koszt jego produkcji wynosił tylko 2 dolary). Zgodnie z instrukcją przy pomocy drukarki 3D należało wydrukować 15 elementów z tworzywa sztucznego (najczęściej ABS), samodzielnie połączyć i dołączyć zwykły gwóźdź pełniący rolę iglicy. Trwałość takiej broni zależała głównie od użytego materiału, jednak nie przekraczała ona z reguły kilkudziesięciu strzałów. Celność nie była natomiast wysoka z powodu gładkiej, niegwintowanej lufy, wrażliwej na odkształcenia.

W ciągu dwóch dni od opublikowania projektu, pobrało go około 100 000 osób, dopóki władze USA nie zamknęły strony. W wyniku procesu ustalono, że aby broń była legalna, musi mieć przyczepiony na stałe kawałek metalu, umożliwiający wykrycie przez skanery i posiadający numery seryjne.

Produkcja broni przez druk 3D jest bardzo rozwojową dziedziną. Po sukcesie Liberatora, powstało mnóstwo nowych pomysłów innych projektantów na wykonanie przy pomocy druku 3D zarówno istniejących konstrukcji broni, jak i zupełnie nowych konstrukcji. Są one wykonywane również przy użyciu metali. Głównymi przeszkodami w rozwoju są niska trwałość wyrobu i niska celność, wynikająca między innymi z konieczności druku gładkiej lufy. Jednocześnie druk 3D broni jest mało wydajny i raczej minie wiele czasu, zanim stanie się czymś powszechnym, lecz przy aktualnym stanie techniki wydaje się on najprostszym sposobem na produkcję broni dla przeciętnego obywatela.

fot. Vvzvlad, CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en)

Koło naukowe WAKANS
Artykuł z cyklu "Materiał miesiąca"